LİTYUM AKÜ vs KURSUN ASİT AKÜ

 

Solion Battery olarak endüstriyel ve ticari uygulamalarda, insanlı veya otonom taşıyıcı, forklift, çekici, istif makinaları vb. ekipmanlara lityum tabanlı aküler üretmekteyiz. Dünyanın enerji krizleri ile karşı karşıya kaldığı bu dönemde, enerjinin tasarruflu kullanımı ve depolanması oldukça önem kazanmıştır. Kolay kullanımı, bakımsızlığı ve güvenilirliği ile ön plana çıkan lityum aküler sayesinde  enerjinin daha verimli ve kontrollü kullanılmasına dair Lityum Akü Depolama Çözümleri sunuyoruz.
Lityum aküler ile Kurşun-Asit aküler arasındaki farklara aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

UZUN ÇEVRİM ÖMRÜ

Dizayn ömrü 15 yıl olan Solion Lityum aküler, konvansiyonel aküler ile kıyaslandığında ~6.000 çevrim sayısı sunar. Solion Lityum aküleri, ömür beklentisi 10 yıldan fazladır.

 

~ 1.000 çevrim sonunda ekonomik ömrünün sonlarına yaklaşır.

 

 

 

HIZLI ŞARJ

2 saate kadar hızlı sarj sunabilen Solion Lityum aküler ile yoğun operasyonları rahatlıkla döndürülür.

 

8~10 saatlik şarj süresi mevcuttur. Daha hızlı şarj işlemi aküye zarar verir. Yoğun operasyon uygulamalarında normalden fazla yedek akü ihtiyacı mevcuttur. Yedek akü sayısı arttırılması gerekir.

 

 

 

KISMİ & ARA ŞARJ

Solion Lityum akülerin, ara şarja uyumluluğu ile dinlenme ve yemek molalarında yapılan ara sarj ile yoğun operasyonlarınız yarım kalmaz. Ara şarj veya kısmi deşarjlar aküye zarar vermez.

 

Kısmi şarj akülerin ömrü açısından oldukça ciddi olumsuz etkiye sebep olur.

 

 

 

BAKIM

Özel bakıma ihtiyaç duymayan Solion Lityum aküleri ayda bir defa tam şarj ederek maksimum verim ile kullanabilirsiniz.

 

Sürekli bakım ihtiyacı mevcuttur. Su takviyesi, hücrelerin voltajı ve likid seviyelerinin sürekli kontrolü gereklidir. Bakım eksikliğinde hızlıca kullanım dışı kalabilir.

 

 

 

MALİYET

Solion Lityum akülerin ilk yatırım maliyeti konvaksiyonel akülere göre nispeten yüksek olmasına rağmen, toplam sahip olma maliyeti kurşun asit akülere göre 1/3 oranına kadar düşer.

 

İlk yatırım maliyet oldukça düşük olmasına rağmen toplam sahip olma maliyeti (İşletme , bakım giderleri, arızalar, yedek akü) ile bu avantaj ortadan kalkmaktadır.

 

 

 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Solion Lityum akülerde toplam şarj verimi %95’e kadar ulaşır. Konvansiyonel akülere göre ~%30 verimi yüksektir.

 

Konvansiyonel akülerin toplam verimi, ~%65 civarındadır. Ekipman sayısının çok olduğu uygulamalarda elektrik sarfiyatı ciddi miktarda artar.

 

 

 

İKİNCİ ÖMÜR

Yoğun operasyonlarda zamanla kapasite kaybına uğrayan Lityum aküler, operasyon yoğunluğunun daha düşük olduğu birimlere kaydırılır. Solion Lityum akülerde ani ölüm yoktur.

 

Kullanım ömrünü tamamlamış aküler sadece hurda olarak değerlendirilir.

 

 

 

İŞ SAĞLIĞI & GÜVENLİĞİ

Solion Lityum aküler, şarj veya deşarj esnasında yanıcı ve zehirli gaz, sıvı çıkısı salınımı yapmamaktadır. Kapalı ortamlarda kullanıma uygundur. Akü içerisindeki BMS (Akü Kontrol Kartı) sayesinde kullanıcı hataları minimize edilmiştir.
Şarj deşarj esnasında yanıcı / zehirleyici gaz ve sıvı salınımı mevcuttur. Özel havalandırılmış mekanlar veya açık alanda şarj ihtiyacı mevcuttur. İçeriğindeki asidik yapı su takviyesi ve bakım esnasında operatör için tehlikelidir. Şarj ve deşarj esnasında kendini koruma mekanizması olmadığından kullanıcı / cihaz hatalarına karşı savunmasızdır.

 

 

 

ÇEVRESEL ŞARTLAR

Solion Lityum akülerde soğuk hava şartlarında (<-10°C) kapasite kaybı konvaksiyonel akülerin yarısı kadardır. Sıcak hava şartlarında ise kapasite kaybı olmamakla birlikte akülerin ısınması konvaksiyonel akülere göre çok daha azdır.

 

Soğuk ortam uygulamalarında kullanılabilir kapasite oldukça düşmektedir. Sıcak ortam şartlarında sıvı/gaz çıkışının artması ile ekonomik ömründe oldukça ciddi düşüş yaşanır.

 

 

 

KAPASİTE KULLANIMI

Solion Lityum akülerin kapasite kullanımı ~>%90 kadardır. Yüksek deşarj akımlı uygulamalarda kapasite kaybı yoktur.

 

Kapasite kullanımı etiket değerinin ~%70 kadardır. Yüksek deşarj akımlı uygulamalarda bu oran daha da düşmektedir.