Lityum İyon Akü Teknolojisi ve Avantajları

Lityum İyon Akü Ömrü ve Avantajları

 

Lityum akü teknolojileri, günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Aslında temeli oldukça eskilere dayanan, günümüze gelişerek gelen ve hayatımızı kolaylaştıran, daha uzun ömürlü ve fazla şarj edebilme kapasitesi oluşturmak için, elektrikli araçlarda, cep telefonlarında veya dizüstü bilgisayarlarda kullanılan Lityum İyon Aküler artık yenilenebilir enerji sistemlerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

 

Lityum akü nedir?

Konvansiyonel akülere kıyasla daha uzun çevrim ömrüne sahip, birçok avantajı bünyesinde barındıran, yeni nesil depolama teknolojileridir.

Günümüzde lityum akü teknolojisi hızla yaygınlaşmaktadır. Muadillerine göre daha hafif olması, bakım gerektirmeyen yapısı, hızlı şarj/deşarj avantajları sayesinde oldukça tercih edilmektedirler.

 

Lityum Akülerin Ömrü Ne Kadardır?

Lityum akülerin ömrü, üretim üretim bittiğinde başlar ve kullanıcıların aküleri kullanma şekline göre akü ömrü değişkenlik göstermektedir.

Lityum akülerin ömrü aynı zamanda bulunduğu ortam sıcaklığına göre de değişiklik göstermektedir. Ortam sıcaklığı arttıkça akü ömrü azalır, ortam sıcaklığı azaldıkça akü ömrü artış gösterir.

Lityum akünün ömrünü etkileyen diğer etken ise, şarj seviyesidir. Akü şarjı tamamen boşalmış şekilde bırakılmamalıdır. Akü tamamen boşalmış ise hiç kullanılmasa bile ömrünü yitirebilir. Her kullanımdan sonra şarj edilmesi ya da içerisinde az miktarda da olsa şarj bırakılması, akü ömrü için önemli bir durumdur.

 

Lityum Akülerin Avantajları Nelerdir?

  • Lityum aküler aynı kapasiteye sahip diğer akülere göre daha az yer kaplamaktadır.
  • Aynı kapasiteye sahip diğer akülere göre daha hafiflerdir.
  • Lityum akülerin kullanım ömrü birden tükenmez ancak zamanla kapasite kayıpları yaşanması mümkündür. Yani lityum akülerde ölüm değil yaşlanma mevcuttur.
  • Lityum aküler istenildiği zaman şarj edilebilir. Şarj edilebilmesi için akü şarjının tamamen boşalmasını beklemeye gerek yoktur.
  • Yaklaşık 2 – 2,5 saat içerisinde hızlı şarj edilebilirler.
  • Lityum akülerin kullanımı güvenlidir. Sızdırma ve gaz salınımı görülmez.
  • Lityum aküler yüksek oranda şarj / deşarj kapasitesine sahiplerdir.
  • -30 dereceden 60 derecelik sıcaklığa kadar lityum aküler kullanılabilir.
  • Lityum akülerin fiyatları diğer akülere kıyasla daha yüksektir. Ancak kullanım ömrü ve performans dengesi açısından diğer akülere göre daha iyi olduğu kesin olarak görülmektedir.